IMCC søger kommunikationspraktikant

imcc-2013-logo_CMYK

 

 

Kommunikationspraktikant søges til efteråret 2014

 

Brænder du for kommunikation og PR – og har lyst og evne til hjemmesideopdatering og -forbedring, så er der spændende muligheder i foreningen IMCC.

 

International Medical Cooperation Committee (IMCC) er en frivillig organisation, som laver sundhedsfremmende arbejde i både Danmark og udlandet. Vi har mere end 25 forskellige projekter på landsplan fordelt på vores fire lokalafdelinger i Aalborg, Aarhus, Odense og København. Foreningens medlemmer er studerende med lyst til at arbejde med sundhed inden for vores tre interessefællesskaber, udviklings- og hjælpearbejde, undervisning og oplysning samt udvekslings- og klinikophold. Læs mere om aktiviteterne og om IMCC på imcc.dk

 

På kommunikationsområdet arbejder vi for tiden med at forbedre kommunikationen til vores medlemmer.

 

Dine arbejdsopgaver: 

• Udvikling og forbedring af intern kommunikation

• Hjemmesideoptimering

• Vedligehold af sociale medier

• Administrative opgaver

• Deltagelse i og støtte til relevante frivilligarrangementer

• Andre ad hoc opgaver

 

Dine kvalifikationer:

Evne til at strukturere egne opgaver, udadvendt og idéskabende, IT-kompetencer og stærk i skriftlig kommunikation. Relevant kommunikation eller journalistisk erfaring fra studiet vil være en fordel.

 

Det forventes, at du arbejder min. 30 timer om ugen, på tidspunkter som passer med opgaverne og øvrigt personale. Der vil være mulighed for at udføre nogle opgaver hjemme i mindre omfang, derudover stiller vi kontorplads til rådighed.

 

Praktikken er ulønnet og løber over 4-6 måneder med start i juni (men med sommerferie, som kan aftales nærmere).

 

Send en ansøgning og et CV til Simon på simon@imcc.dk

Spørgsmål kan rettes til Tobias Abell Nielsen på telefon: 22 62 32 28.