Førstehjælp for Folkeskoler
Førstehjælp for folkeskoler er en gruppe primært bestående af medicinstuderende (men alle er velkomnmen, der underviser folkeskolens ældste klasser i førstehjælp. Vi gør førstehjælpsundervisningen interessant og vedkommende for eleverne gennem realistiske scenarier og ved at bruge så meget tid som muligt på praktiske øvelser.
Hvad er det vi vil med førstehjælpsundervisningen?
Formålet med projektet er at give folkeskoleveer bedre førstehjælpskundskaber gennem undervisning af folkeskolens 9. klasser i førstehjælp udført af medicinstuderende. Det har siden 2005 været lovpligtigt for folkeskolerne at tilbyde førstehjælpsundervisning til eleverne, som del af det timeløse fag færdselslære. Men mange steder bliver undervisningen ikke gennemført eller kun utilstrækkeligt udført grundet at lærerne ikke er kvalificerede til at udføre undervisningen og at professionel undervisning er for dyr. Det er her vi kan gøre en forskel ved at tilbyde gratis undervisning. En mindre gruppe (typisk tre) medicinstuderende tager ud til skolerene og underviser i tre til fire timer.
Vores store styrker er, at:
- Vi er unge, så vi kan kommunikere med skoleeleverne på en mere direkte måde.
- Vi leverer et frisk pust i skoleelevernes daglige skolegang.
- Vores undervisere er kvalificerede. Udover at de fleste har medicinsk baggrund giver vi de frivillige undervisere vi sender ud en gedigen førstehjælpsuddannelse med certificering, samt undervisning i kommunikation, hvilket giver engagerede, og kompetente undervisere.
Hvad gør jeg for at blive en del af gruppen?
Hvis du synes det lyder fedt at bruge den viden du får fra studiet i praksis, have noget godt på CV’et og få en masse sjove oplevelser og gode venner, så er Førstehjælp for Folkeskoler den rigtige basisgruppe for dig.
Hvis du vil være med, så skal du først deltage på en uddannelsesweekend. Her klæder vi dig fagligt godt på, og introducerer dig til hvordan vi underviser. Derefter kommer du ud og se en undervisningsdag med erfarne kræfter, og herefter er du klar til at undervise en folkeskoleklasse sammen med 2 andre.
Ud over undervisningen er der også brug for hænder til administrativt arbejde i gruppen. Vi har flere undergrupper, der tager sig af forskellige praktiske opgaver, der opstår i løbet af semesteret.
Hvor ofte mødes vi?
Vi mødes ca. en gang om måneden, men det er forskelligt fra by til by.
I København mødes vi fast den 3. onsdag i måneden.
Kontakt Odense afdeling for at høre hvornår vi mødes.
Kontakt Aalborg for at høre hvornår vi mødes.
Hvor mange er aktive i projektet
Vi er omkring 50 aktive i København og 20-30 aktive i Odense. Aarhus og Aalborg er stadig i opstartsfacen.
Kontakt
Hvis du vil høre mere kan du skrive til vores respektive lokalformænd:
København: Robin Lohse. Email: fff-kbh@imcc.dk
Odense: Rasmus Pedersen. Email: fff-odense@imcc.dk
Aalborg: Pirathiv Kugathasan. Email: fff-aalborg@imcc.dk
Aarhus: Yagmur Sisman. Email: fff-aarhus@imcc.dk


